Przewozy door-to-door są coraz bardziej popularnym modelem transportu. Jak sama nazwa wskazuje, polegają one na tym, że mają zarówno punkt początkowy, jak i docelowy „na poziomie drzwi”. Nie ma tutaj potrzeby przeładunku, zmiany rodzaju transportu ani dodatkowych przesiadek. Model ten może obejmować przewozy kurierskie albo osobiste. Czy warto mieć przewozy door-to-door w swojej ofercie? Jakie korzyści i wyzwania się z nimi wiążą? Chcesz wiedzieć – czytaj dalej!
Przewozy door-to-door niosą wymierne korzyści
Czy firma zajmująca się logistyką transportową powinna mieć w swojej ofercie możliwość wyboru przewozu door-to-door? Wydaje się, że jest to wręcz konieczność w dobie współczesnego e-commerce. Przewozy door-to-door w przypadku towarów dają wiele korzyści…
Wygoda rozwiązania
W tradycyjnym przypadku nadający musiałby dostarczyć paczkę do wybranego punktu nadania, zaś adresat odebrać w analogicznym punkcie. To dla wielu zabieganych ludzi duża niedogodność. Usługi kurierskie w modelu door-to-door eliminują ten problem: przesyłka wędruje od drzwi do drzwi.
Z rozwiązania typu door-to-door korzysta na przykład Amazon. Oferuje on dostawy tego samego dnia door-to-door, zapewniając tym samym, że produkty trafią bezpośrednio do rąk kupującego.
Ułatwienie dla osób z problemami z poruszaniem się
Osoby starsze lub te z niepełnosprawnością ruchową wybierają przewozy door-to-door, ponieważ pozwala im ona utrzymać poczucie samodzielności. Załatwienie codziennych spraw staje się o wiele łatwiejsze.
Oszczędność czasu
Model door-to-door wiąże się również z szeroko rozumianą oszczędnością czasu. Oszczędnością ułatwiającą na lepsze zarządzanie planem dnia osobom zabieganym, jak i pozwalającą na redukcję liczby etatów w logistyce.
W tradycyjnym podejściu logistycznym towar musi przejść przez wiele rąk, nim trafi do końcowego odbiorcy. Dzieje się tak w przypadku modelu hub-and-spoke, który polega na tym, że przesyłka w pierwszej kolejności trafia do centralnego hubu. Tam jest poddawana sortowaniu i rozsyłana do oddziałów regionalnych. Dopiero w tych oddziałach rozdysponowuje się paczki do końcowych odbiorców.
Rozwój automatyzacji i sztucznej inteligencji
Przewozy door-to-door realnie przyczynia się do skrócenia czasu dostaw. W jaki sposób to robią? Szczególnie popularne staje się wykorzystanie dronów do dostarczania paczek. Rozwiązaniem zainteresowały się między innymi:
- FedEx® – w 2019 roku rozpoczął pilotażowy program komercyjnych dostaw dronami,
- DHL – pierwsza stała linia dostaw dronami uruchomiona w Chinach, co miało skrócić czas potrzebny na transport paczki z 40 do 8 minut,
- UPS – otrzymało certyfikat Amerykańskiego Urzędu Lotnictwa, co pozwoliło na podjęcie współpracy ze szpitalem uniwersyteckim w Raleigh w Karolinie Północnej (transportowanie próbek laboratoryjnych).
Nowoczesne technologie w transporcie to nie tylko loty dronami. Ważną rolę pełnią także inne rozwiązania techniczne, które skracają czas dostawy door-to-door. Szczególnie interesującymi technologiami w tym kontekście są narzędzia:
- umożliwiające dokładne obliczenie śladu węglowego przesyłki,
- zaawansowane rozwiązania do zarządzania magazynem oraz dostawami.
Z jednej i drugiej technologii korzysta na przykład SP Express. Zobowiązanie Green Mode tego przewoźnika obliguje firmę do poszukiwań nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań.
Ograniczenie ryzyka zagubienia lub uszkodzenia towaru
Jest to możliwe poprzez ograniczenie liczby przeładunków. Eliminacja każdego zbędnego przystanku na drodze paczki statystycznie obniża poziom niebezpieczeństwa uszkodzenia w wyniku błędu ludzkiego lub maszyny.
Wiesz już, jak organizować pracę logistyczną, aby zredukować ryzyko uszkodzenia przesyłki. Jak jednak jej nie zagubić? Firmy transportowe inwestują w technologie ułatwiających śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym. Nowoczesne technologie śledzenia w modelu door-to-door bazują przede wszystkim na możliwościach GPS-u. Konsolidacja z odpowiednim oprogramowaniem pozwala automatycznie informować odpowiednie osoby, że coś jest nie tak. To z kolei przyspiesza interwencję oraz rozwiązanie problemu.
Personalizacja usługi
Jednym z największych atutów przewodów door-to-door staje się możliwość maksymalnego dostosowania usługi do indywidualnych potrzeb klienta. Personalizacja przewozów paczek może przybierać różne formy:
- wybór dostawy w dogodnych godzinach,
- przekierowanie paczki pod inny adres,
- usługi specjalistyczne (np. chłodzenie produktów spożywczych),
- wybór ulubionego kuriera.
Przewozy door-to-door to wyzwania dla firm logistycznych
Czy to ten moment, w którym pływasz w basenie pełnym banknotów, firma sama się zarządza, a klienci lgną do Ciebie jak muchy do miodu? Wstrzymaj się z tą wizją jeszcze przez chwilę – najpierw sprawdź, jakie wyzwania wiążą się z przewozami door-to-door…
Stosunkowo wysokie koszty
Podejście door-to-door wymaga dość wysokich kosztów operacyjnych oraz infrastrukturalnych. Co dokładnie kryje się pod tymi nazwami?
Wydatki na infrastrukturę
Potrzebujesz odpowiedniej infrastruktury, dzięki której szybko i skutecznie zapewnisz transport przesyłek. W tym celu konieczne będzie na przykład posiadanie nowoczesnej bazy dyspozytorskiej, a także rozbudowanej floty pojazdów. Flota taka musi być stale konserwowana oraz modernizowana. Jeśli nie inwestujesz, nie pijesz szampana!
Wydatki operacyjne
- Koszty paliwa – przewozy od drzwi do drzwi wymagają większej liczby pojazdów w ciągłym ruchu.
- Koszty utrzymania floty – wydatki na ubezpieczenie, opłaty drogowe.
- Szkolenia pracowników – zarówno kierowców, jak i operatorów logistycznych.
Złożoność procesów logistycznych
Na skomplikowanie procesów logistycznych w przypadku firmy transportowej oferującej przewozy door-to-door składają się:
- optymalizacja tras – model wymaga precyzyjnej optymalizacji, która pozwoli obniżyć koszty oraz skrócić czas dostawy,
- zarządzanie flotą – sztuka skupia się przede wszystkim na dostosowaniu różnych typów paczek do warunków dostaw,
- różnice w regulacjach prawnych – międzynarodowe transport od drzwi do drzwi muszą być dostosowane do prawa obowiązującego także w innym kraju lub regionie.
Przewozy door-to-door a zrównoważony rozwój
Ten model przewozów może mieć bardziej negatywny wpływ na środowisko niż inne jego rodzaje. Jest to szczególnie widoczne w kontekście wielkości zużycia paliwa oraz emisji CO2. Aby ograniczyć szkodliwe skutki, firmy transportowe mogą:
- inwestować w działania kompensacyjne,
- rozwijać ekozamienniki dla tradycyjnych metod prowadzenia biznesu,
- wspierać inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Czytaj więcej…
- Zielona logistyka: jak firmy e-commerce mogą zredukować swój ślad węglowy?
- Odkryj nowe horyzonty: ewolucja usług kurierskich na rynkach wschodzących – E-commercetimes.pl
Przewozy door-to-door mogą przynieść zyski również Tobie!
Nowoczesne podejście do logistyki wymaga elastycznego od usługodawcy. Dostosowanie do potrzeb klientów, wygoda oraz innowacyjność wymaga co prawda wyższych nakładów, ale niesie przede wszystkim wiele zalet. Od Ciebie zależy, czy dasz się porwać pomysłowi na przewozy door-to-door!
Bądź zawsze na bieżąco z najnowszą dawką wiedzy na temat e-commerce i sektora TSL. Nie zapomnij zaobserwować naszego portalu!
Źródła
2.Rozpoczęto program pilotażowy dostarczania przesyłek za pomocą dronów | FedEx
3.Drony już dostarczają przesyłki w Chinach. DHL z pierwszą regularną trasą
4.UPS coraz bliżej wprowadzenia dronów do dostawy paczek – kuriernet BLOG