Wyobraź sobie świat, w którym Twoje zamówienie dociera do Ciebie szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. A do tego z precyzją, o której dotąd mogliśmy tylko marzyć. W czasach, w których każda sekunda ma znaczenie i wiele kosztuje, rozwój IT odgrywa nieocenioną rolę. Jak już zmienił się świat dla tej branży i jak jeszcze może się zmienić?
Śledzenie, monitorowanie i optymalizacja
Zaawansowane systemy informatyczne ułatwiają zarządzanie łańcuchem dostaw, pozwalają na śledzenie, monitorowanie i optymalizację każdego etapu procesu logistycznego. Oprogramowanie umożliwia optymalizację zadań, skraca czas realizacji zleceń i redukuje ryzyko błędów.

Jak do tej pory rozwój IT zmienił branżę logistyczną?
Dotychczasowe innowacje technologiczne i usprawnienia znacząco wpłynęły na efektywność, bezpieczeństwo i skalowalność operacji.
- Systemy zarządzania magazynem (WMS) i transportem (TMS) zautomatyzowały zarządzanie zapasami, planowanie tras i zmniejszyły ryzyko błędów.
- IoT (Internet of Things) umożliwia śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym i sprawne zarządzanie zapasami. Pozwala także na optymalizację tras i szybką reakcję na ewentualne przeszkody w łańcuchu dostaw.
- Blockchain wprowadził nowy poziom bezpieczeństwa i transparentności w rejestracji transakcji w łańcuchu dostaw. Niezmienne zapisy są dostępne dla wszystkich stron.
- AI oraz machine learning świetnie sprawdzają się do analizy big data, prognozowania popytu, optymalizacji tras i automatycznego rozwiązywania problemów. Planowanie i podejmowanie decyzji przebiega o wiele sprawniej niż do tej pory.
- Cloud computing sprawia, że firmy logistyczne mają skalowalny dostęp do zasobów IT i danych. To ułatwia zarządzanie operacjami, współpracę między partnerami oraz innowacje.
- Aplikacje mobilne i platformy online rewolucjonizują sposób, w jaki firmy i klienci wchodzą w interakcje (łatwy dostęp do śledzenia przesyłek, zarządzania zamówieniami i komunikacji w czasie rzeczywistym).
Warto zaznaczyć również, że rozwój IT wspiera realizację celów zrównoważonego rozwoju w logistyce. Umożliwiają efektywne wykorzystanie zasobów, redukcję emisji CO2 i wprowadzenie ekologicznych opcji dostaw.
Główne trendy technologiczne w logistyce w 2023 roku
- Raporty przedstawione przez Gartner.com jednoznacznie wskazują na znaczącą rolę AI. Sztuczna inteligencja z jednej strony umożliwia lepsze decyzje oparte na danych, z drugiej — wciąż pozostawia miejsce na walidację przez człowieka. Rola AI w procesowaniu i prognozowaniu jest nieoceniona.
- Według raportu przedstawionego przez DHL „branża transportu i magazynowania posiada trzeci co do wielkości potencjał automatyzacji spośród wszystkich sektorów”. A wszystko to za sprawą robotów mobilnych w magazynach i zaawansowanemu oprogramowaniu do zarządzania zapasami. Raport wskazuje również na rosnące oczekiwania klientów i aktywne pojawianie się usług dodatkowych (np. logistyka zwrotna, zarządzanie e-commerce i możliwości analityczne).
- Jak wskazuje McKinsey, inwestycje w technologię logistyczną są niezbędne, aby utrzymać konkurencyjność i odpowiadać na wyzwania rynkowe, takie jak zarządzanie kosztami i niedobory pracowników.
Szybkie zmiany w logistyce e-commerce
“Globalny rynek logistyki e-commerce, który w 2022 roku był wyceniany na 315,82 miliarda USD, ma rosnąć w tempie rocznym na poziomie 22,3% od 2023 do 2030 roku. Ten wzrost będzie napędzany przez rosnące zapotrzebowanie na usługi takie jak magazynowanie, transport, usługi wartości dodanej i usługi pakowania” .
Skrzydła dla logistyki — jak na branżę wpłynie wykorzystanie dronów?
Wykorzystanie dronów na szeroką skalę z pewnością otworzy horyzonty w branży logistycznej. To rewolucja, która zmieni zasady gry w szybkich dostawach i ich monitorowaniu. Dony mogą dostarczać paczki pod same drzwi klienta w znacznie krótszym czasie niż tradycyjne metody transportu.
Drony, jako rozwiązanie eco friendly
- Użycie dronów zredukuje potrzebę korzystania z ciężkich pojazdów transportowych i zmniejszy emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
Które firmy już testują drony?
Amazon i DHL już teraz zwiastują nową erę w dostawach miejskich i wiejskich, testując drony. Regulacje zaczynają nadążać za tą technologią. Można więc spodziewać się, że drony staną się powszechnym widokiem na naszym niebie. Przetransformują logistykę e-commerce i ustanawią nowe standardy dla branży dostaw.
Case study — które firmy już sukcesem zaimplementowały nowe technologie logistyczne?
- Starbucks — zrewolucjonizował swoją sieć dostaw, sprowadzając funkcje łańcucha do 3 głównych grup: planowania produkcji i dostawy. Starbucks otworzył nową fabrykę, zwiększając liczbę zakładów w USA do czterech. A następnie skupił się na współpracy z najskuteczniejszymi dostawcami logistyki 3PL. To pozwoliło firmie zaoszczędzić ponad 500 milionów dolarów w latach 2009 i 2010.
- AGCO — producent maszyn rolniczych, który zdecydował się na strategiczną optymalizację swojej globalnej sieci dostaw. AGCO wprowadziło zintegrowany system zarządzania transportem (TMS) w połączeniu z partnerstwem z dostawcą logistyki 3PL w Europie. To przyniosło redukcję kosztów transportu o 18% i kontynuację oszczędności na poziomie 3-5% rocznie. Firma rozszerzyła nowy model operacyjny na Chiny i Amerykę Północną. Zredukowała w ten sposób koszty logistyki przychodzącej o 28% i poprawiając wydajność sieci o 25%.
- Terex — producent sprzętu dźwigowego, który zastąpił manualny system zarządzania placem przez cyfrowe rozwiązanie z wykorzystaniem technologii RFID. Dzięki temu zredukował czas potrzebny na znalezienie jednostki na placu z sześciu minut do zaledwie 30 sekund na jednostkę. To przyniosło oszczędności rzędu 70 tygodni pracy rocznie.
Zmiany, zmiany, zmiany i kilka spekulacji na koniec
Przyszłość logistyki zapowiada się fascynująco w obliczu błyskawicznego rozwoju technologicznego. Przeobrażenia, które już zmieniły oblicze branży, dają przedsmak możliwości, jakie niosą ze sobą kolejne lata.
Autonomiczne pojazdy dostawcze
W przyszłości autonomiczne pojazdy dostawcze mogą znacząco obniżyć koszty operacyjne i czas dostawy, a jednocześnie zminimalizować negatywny wpływ na środowisko.
Drony i pojazdy latające
Jedną z najbardziej obiecujących innowacji są drony i pojazdy latające. Mogą one znacznie skrócić czas dostawy szczególnie w trudno dostępnych i gęsto zaludnionych obszarach. Ich użycie pozwoli również ominąć problemy związane z ruchem drogowym, co otwiera zupełnie nowy rozdział w logistyce miejskiej.
Inteligentne magazyny
Wykorzystanie robotów i zautomatyzowanych systemów do sortowania oraz pakowania będzie nadal ewoluować, zwiększając efektywność i zmniejszając potrzebę ludzkiej interwencji.
Większe możliwości zadbania o środowisko
Ekologiczne rozwiązania w transporcie i logistyce staną się standardem. Nie tylko ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną, ale również dzięki regulacjom prawnym, presji społecznej i rozpędzonemu rozwojowi technologicznemu.
Technologia, której nie da się zatrzymać
Technologiczna rewolucja w logistyce otwiera przed nami świat, w którym granice między możliwym a niemożliwym zaczną się zacierać. Innowacje zrewolucjonizują sposób dostarczania produktów, zarządzania nimi, a także będą miały nieodzowny wpływ na zadowolenie klientów i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Branża logistyczna stoi u progu nowej ery, w której technologia i innowacja będą kształtować jej przyszłość.
Źródła:
- Gartner Reveals the Top Supply Chain Technology Trends for 2023
- Logistics Trends 2023 | Logistics Industry Trends | Discover DHL
- Digital logistics and the technology race | McKinsey
- E-commerce Logistics Market Size & Share Report, 2030 (grandviewresearch.com)
- Global e-commerce Logistics 2023 market report | Ti-insight
- 7 mini case studies: successful supply chain cost-reduction and management | trans.info
Read more
- Fulfillment w e-commerce: czy warto oddać paczki w cudze ręce?
- Marketplace vs. własny sklep: gdzie szybciej i taniej dostarczyć produkt?
- Zwroty w e-commerce: jak sprawić, by nie zrujnowały Twojego biznesu?