Ekologiczny punkt odbioru przesyłek — Polacy lubią kupować w internecie
Według raportu IAB z 2023 roku aż 79% Polaków kupuje online. Krajowa Izba Gospodarcza w badaniu z 2024 roku podaje zbliżoną liczbę (tj. 64% Polaków) – jednocześnie wskazuje ona, że obrót firm sprzedających w sieci wynosi aż 6 432 mld złotych. Rynek e-commerce kwitnie, a wraz z nim wzrasta zapotrzebowanie na usługi logistyczne, dzięki którym produkt trafia do finalnego adresata.
Jak odbieramy przesyłki w Polsce?
Firmy kurierskie na polskim rynku oferują 3 główne formy odbioru zamówionych paczek:
- poprzez automat samoobsługowy,
- stacjonarny punkt z obsługą,
- usługi z dostawą do domu.
PUDO — czyli punkty odbioru przesyłek
Jednocześnie przedsiębiorstwa te chwalą się troską o środowisko naturalne. W istocie, firmy logistyczne rzeczywiście widzą oczekiwania swoich klientów i na nie odpowiadają – często jednak powielają oferowane przez siebie rozwiązania dotyczące odbioru paczek. I tak na przykład:
- InPost ma swój Paczkomat®,
- Paczka Orlen – Automat Paczkowy,
- Pocztex – Pocztex Automat.
Automaty do samodzielnego odbioru przesyłek oferują także DHL, DPD oraz Allegro.
Rozejrzyj się dookoła — PUDO to podstawa
Jak możesz zauważyć na podstawie własnego otoczenia, szczególnie praktycznym rozwiązaniem pozostaje niezmiennie współpraca z punktami partnerskimi. Odbiór stacjonarny zwykle odbywa się w sklepie, często przy okazji zakupów. Tego typu usługę dostarcza większość krajowych i międzynarodowych przewoźników: InPost, UPS, DHL, SP Express, Pocztex i DPD.
Nowoczesny i ekologiczny punkt odbioru przesyłek – jak go zaprojektować?
Utarło się myślenie o punkcie odbioru przesyłek jako o miejscu oferującym stacjonarnie usługi lub produkty i niejako przy okazji wchodzącym w skład łańcucha dostaw dla e-commerce. Czy usługa logistyczna pozostanie na zawsze wyłącznie drugoplanowym dodatkiem do sklepowej oferty?
Nowe spojrzenie na kwestię miejsca, w którym można odbierać swoje internetowe zakupy, obejmuje przede wszystkim dostosowanie tegoż do proekologicznych trendów.
Infrastruktura
Wybór lokalizacji
Pierwszym krokiem do zaprojektowania ekologicznego punktu odbioru przesyłek jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Korzystnym rozwiązaniem dla środowiska jest umiejscowienie punktu w miejscu, w którym zarówno kurierzy, jak i klienci nie będą mieli problemów z dojazdem. Jeśli wybierzemy lokalizację w okolicy węzła komunikacyjnego lub w samym śródmieściu, ograniczamy konieczność nadmiernego eksploatowania samochodów.
Projekt budynku i infrastruktury towarzyszącej
Ekologia rozpoczyna się już na etapie dobierania komponentów budowlanych z recyklingu. Nie mniej ważne będzie postawienie na odpowiednie elementy wykończeniowe (np. energooszczędne okna). Inwestycja w przyjazne środowisku rozwiązania pozwoli obniżyć koszt utrzymania obiektu.
Jakie technologie mogą być w tym szczególnie przydatne?
W kontekście terenu wokół inwestycji warto zwrócić uwagę na:
- rozbudowanie infrastruktury rowerowej,
- zapewnienie stacji do ładowania zielonych pojazdów klientów i pracowników,
- zainstalowanie lamp solarnych lub oświetlenia LED – (stosowanie technologii LED może nieść oszczędności nawet rzędu 70% względem liniowych świetlówek tradycyjnych),
- pozostawienie jak największej ilości zieleni, która będzie odprowadzać nadmiar wody,
- montaż paneli słonecznych (zwrot inwestycji do 10 lat, zyski nawet do 20 lat),
- inteligentne kosze na odpady i systemy ułatwiające selektywną zbiórkę.
Logistyczne rozwiązania proekologiczne
Szeroko rozumiana logistyka w firmie może być przyjazna naturze. Poznaj uniwersalne patenty, dzięki którym zaprojektujesz proekologiczne procesy logistyczne!
Zmniejszenie liczby sztucznych opakowań
Promowanie rezygnacji z plastikowych torebek wysyłkowych może odbywać się na 2 frontach:
- w stosunku do firm e-commerce,
- w stosunku do odbiorców paczek.
Przedsiębiorcy e-commerce powinni mieć możliwość wysyłania zamówień bez zbędnych opakowań. Jeżeli jest to niemożliwe, warto zaoferować alternatywne, przyjazne naturze opakowanie.
Zachęcaj swoich klientów do zachowań proekologicznych!
Klientów odbierających swoje przesyłki warto zachęcać do ponownego wykorzystania opakowania albo poddania go recyklingowi. Dobrym rozwiązaniem mogłoby się okazać zapewnienie miejsca, w którym konsument zostawia niepotrzebne już pudła po swojej przesyłce i przekazuje je dla osób nadających nowe.
Inwestycja w zielone rozwiązania technologiczne
W tym przypadku ważne okaże się postawienie na elektroniczne wersje dokumentacji, w tym ograniczenie konieczności drukowania etykiet nadawczych.
W kontekście branży e-commerce pomocą w racjonalnym wykorzystaniu zasobów oraz redukcji kosztów są systemy do zarządzania magazynem. WMS jako narzędzie logistyczne pomoże zapanować nad procesami magazynowymi, a w efekcie da możliwość lepszego gospodarowania miejscem, asortymentem oraz personelem.
Adaptacja designu
Nie mniej istotną kwestią w kontekście projektowania przyjaznego naturze punktu odbioru przesyłek jest to, aby obiekt wpisywał się w najwyższe standardy estetyczne. Połączenie koncepcji budynku jakościowego pod względem zarówno ekologicznym, jak i estetycznym – to da się wykonać.
Nieocenionym narzędziem w tej walce okazuje się zieleń, którą można wykorzystać na wiele sposobów, w tym np.:
- do izolacji termicznej ścian oraz dachów,
- jako naturalny sposób na poprawę jakości powietrza.
Ekologiczny punkt odbioru przesyłek to inwestycja w przyszłość
Inwestycja w ekologiczny punkt odbioru przesyłek okaże się szczególnie atrakcyjna dla firm logistycznych, które kierują swoje działania wizerunkowe do konkretnego, świadomego klienta.
Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat współpracy e-commerce z ekologicznymi firmami logistycznymi, koniecznie śledź nasze artykuły!
Źródła
1. Odbierz Przesyłkę w Punkcie DHL POP – DHL eCommerce – Polska
4. Logistyka dla e-commerce / fulfillment
5. Zrównoważony rozwój w DPD Polska => sprawdź DPD Polska
6. Zielony automat – Allegro One
7. UPS Access Point | UPS – Polska
8. Polacy chętnie kupują online. W porównaniu z lutym 2024 r. obroty wzrosły o 7,2%
9. 79% internautów kupuje online. Raport „E-commerce w Polsce 2023” już dostępny – IAB Polska
11. https://ledolux.pl/oswietlenie-przemyslowe-led-jakie-generuje-oszczednosci/
12. https://www.pw.edu.pl/aktualnosci/inteligentne-kosze-na-smieci-sukces-pomyslu-z-pw
13. https://dataconsult.pl/system-wms/