Sprzedaż w dużej mierze przenosi się do sieci. Z jednej strony to szansa odkrywania nowych kanałów komunikacji, z drugiej natomiast wyzwanie wzbudzenia w konsumencie potrzeby posiadania dobra. Firmy e-commerce coraz częściej stawiają na innowacyjne formy budowania PR-u i wybierają takie narzędzia jak unboxing videos czy recenzje produktów. Czy to dobra opcja dla Twojej firmy?
Strategia PR dla e-commerce – recenzje i unboxing videos: public relations dla e-commerce
Bez dobrze poprowadzonego PR-u oraz zintegrowanych działań marketingowych nie da się sprzedawać produktów. Komunikacja wizerunkowa nie musi być jednak prowadzona wyłącznie za pomocą strategii wdrażanych przez pracowników odpowiednich działów. Warto skorzystać ze wsparcia:
- oficjalnych ambasadorów marki,
- zadowolonych klientów.
To właśnie za ich pomocą staje się możliwe budowanie pozytywnego wizerunku marki oraz zaufanie do niej.
Nowoczesne narzędzia public relations dla e-commerce
Wraz z rozwojem e-commerce wzrasta też rola narzędzi, dzięki którym marki skracają odległość między sobą a konsumentem. Szczególne znaczenie mają w tym kontekście kanały w postaci social mediów. To właśnie dzięki nim jednostronne komunikowanie zmienia się w porozumiewanie się.
Strategia PR dla e-commerce – recenzje i unboxing videos: dobrze przemyśl swój wybór!
To, jakie narzędzia ostatecznie wybierzesz, aby kreować pożądany wizerunek firmy, powinno zależeć od medium przekazu. Dostosowanie sposobu komunikowania się do platformy, za pośrednictwem której wchodzisz w interakcję z klientami, zwiększy szansę na osiągnięcie mocnego, viralowego contentu.
Nie jesteś pewien, jak dostosować budowanie treści do konkretnego medium? Skorzystaj z uniwersalnych formatów do budowania wizerunku dla e-commerce:
- recenzji produktowych,
- unboxing videos.
Znaczenie recenzji produktowych dla marek e-commerce
Recenzja pojawiła się znacznie wcześniej niż Internet, który znamy dzisiaj. Ewoluowała jednak jej forma, zyskując tym samym większy potencjał oddziaływania na publiczność.
Buduj społeczność wokół marki
Recenzje produktów mają niezwykłą moc budowania społeczności skupionej wokół produktu bądź marki. Dzielenie się opiniami z innymi wzmacnia „zaangażowanie w markę”.
Dlaczego tak się dzieje?
Znaczenie odgrywa tutaj myślenie automatyczne, które uznaje się za proces dominujący w przypadku zjawisk społecznych – tzn. życie w społeczeństwie uczy jednostki pewnych automatycznych schematów myślenia, w tym właśnie ulegania wpływom innych.
Z psychologicznego punktu widzenia znaczenie ma tutaj tzw. teoria społecznego dowodu słuszności. Zakłada ona, że w momencie, w którym nie jesteś w stanie uzyskać pełnej puli danych dot. produktu, polegasz na ocenie większości.
Innymi słowy, jeśli nie masz możliwości uzyskania wszystkich niezbędnych danych do podjęcia decyzji o zakupie, kierujesz się tym, do czego masz nieskrępowany dostęp (czyli np. komentarzy innych ludzi).
Recenzje ułatwiają wybór produktu
Wyzwaniem, przed jakim znajduje się przedsiębiorstwo sprzedające swoje produkty online, pozostaje niezmiennie to, że konsument ogląda dobro jedynie przez ekran komputera. Jeśli człowiek nie widzi produktu na żywo i nie może go dotknąć, trudniej utrzymać jego uwagę oraz skłonić do zakupu.
Wykorzystując jednak społeczny dowód słuszności, Twoja firma e-commerce może usprawnić proces sprzedaży. Zamiennikiem fizycznego obcowania z produktem staną się wówczas recenzje innych osób, które miały kontakt z produktem w realnym życiu.
Jak wykorzystać recenzję do sprzedaży produktów
Przedsiębiorstwa korzystają z potencjału kryjącego się w recenzjach – robią to jednak za pomocą odmiennych narzędzi.
W jaki zatem sposób możesz się spotkać z wykorzystaniem recenzji do promocji marki lub produktu?
- poprzez zintegrowany system do wystawiania recenzji w ramach platformy e-commerce,
- poprzez platformy opiniotwórcze (nie sprzedają produktów),
- poprzez aktywność użytkowników na różnych platformach wymiany myśli (w social mediach, na blogach lub na forach).
System zintegrowany
Zintegrowane systemy firm e-commerce ułatwiają dotarcie do opinii użytkowników o produkcie lub sprzedającym. Klient nie musi szukać recenzji w innych miejscach – zazwyczaj wydzielona sekcja opinii dostępna jest w samej karcie produktu.
Wystarczy złotówka wydana na Amazonie, aby wystawić opinię w ciągu 12 miesięcy. Dla tego przedsiębiorstwa recenzje stanowią wartość, dzięki której użytkownicy doceniają wykonywanie u nich zakupów. Z tego właśnie względu firma inwestuje w nowoczesne systemy AI pozwalające na wychwytywanie fałszywych recenzji.
Platforma opiniotwórcza
W tym przypadku nie ma możliwości nabycia dobra bezpośrednio od właściciela strony (co najwyżej pojawia się odsyłacz do różnych sklepów). Tego typu systemy recenzji szeroko wykorzystywane są m.in. na portalu wizaz.pl, a także lubimyczytac.pl.
Wizaz.pl oferuje możliwość wystawienia opinii produktów kosmetycznych, tworzy rankingi tematyczne oraz rekomendacje produktów. Na podobnej zasadzie funkcjonuje portal lubimyczytac.pl, w ramach którego szczególną wartość ma porównywarka cen książek oraz e-booków z funkcją ustawienia alertów cenowych.
Aktywność użytkowników na platformach społecznościowych
Szczególne znaczenie w kontekście wykorzystania recenzji przez e-commerce mają najbardziej rozpoznawalne social media. W Polsce w 2023 roku według BrandLift były to Facebook, YouTube oraz Instagram. Podobne dane w skali świata znalazły się w Digital 2023 Global Overview Report (opracowanym we współpracy z We Are Social oraz Meltwater).
Opinie publikowane za pomocą mediów społecznościowych pojawiać się będą w różnych miejscach serwisów:
- w przypadku Facebooka możemy ich szukać przede wszystkim w grupach tematycznych,
- w przypadku YouTube’a – w sekcji komentarze,
- na Instagramie – w formie postów, rolek, relacji.
Strategia PR dla e-commerce – recenzje i unboxing videos podbijają social media
YouTube hasło video unboxing przypisuje aż 70 milionom wyników w wyszukiwarce! Daje to ogromne pole do popisu dla specjalistów od marketingu e-commerce.
Czym jest unboxing? I po co to robić?
Unboxing videos to nic innego jak filmiki pokazujące proces rozpakowywania produktów. Wideo takie skupia się na prezentacji zawartości przesyłki, a także pierwszych wrażeniach na temat produktów.
Równie dużą wartość może mieć unboxing nagrany przez influencera, jak również „zwykłego” konsumenta.
Siła unboxingu w e-commerce – nie przechodź obojętnie!
Klienci uwielbiają oglądać unboxing videos z wielu powodów:
- mogą trzymać dużą dawkę informacji,
- nagrywający może podać szczegóły dotyczące dobra, o których nie ma słowa w oficjalnych recenzjach,
- unboxing bazuje na autentyzmie reakcji występującego przed kamerą, co przekłada się na wiarygodność formatu,
- pomysł bazuje na przekazie emocjonalnym, który dostarcza prostej w odbiorze rozrywki, a nawet „zaraża” ekscytacją.
Można zatem powiedzieć, że unboxing videos stanowią w swej istocie próbę buntu konsumentów na oficjalny przekaz marek. Przekaz, który nie zawsze odpowiada rzeczywistości.
Jakie marki e-commerce wykorzystują unboxing videos?
Unboxing sprawdza się przede wszystkim w kontekście marek beauty, odzieżowych oraz technologicznych. Nie ma jednak przeszkód, by wypróbowywać tę formę komunikacji w mniej oczywistych branżach.
Jak się miewa unboxing w Polsce?
Na Polskim rynku znajdziesz między innymi te marki korzystające z pomocy unboxing videos nagrywanych przez influencerów:
- Apple,
- Adidas,
- ASUS,
- Sephora,
- Under Amour,
- Dyson,
- Moleskine,
- Grishko.
Myśl odważnie, działaj prorozwojowo!
Stworzenie przynoszącej wymierne efekty strategii PR dla e-commerce wymaga doboru odpowiednich środków komunikacji z klientami. Uniwersalnymi sposobami kreowania pozytywnego wizerunku mogą stać się recenzje produktowe oraz unboxing videos.
Nie są to narzędzia idealne, ale na pewno ciekawe z uwagi na swoje ugruntowanie w psychologii społecznej. Czy ich rola jeszcze wzrośnie? A może zacznie w końcu maleć? Bądź na bieżąco – śledź najnowsze newsy na temat recenzji i unboxing videos dla e-commrece na naszym portalu!
Źródła:
1. Maruszewski J., Wpływ zjawiska społecznego dowodu słuszności na decyzje użytkowników Internetu, Top 15 nr 7/2015, https://journals.kozminski.edu.pl/system/files/Top%2015%20nr%207-2015%20Maruszewski.pdf
2. Społeczny dowód słuszności – dlaczego robimy to co inni – NowyMarketing – Where’s the beef?
3. Recenzje i oceny klientów – Dział obsługi klienta Amazon
4. Jak Amazon stosuje sztuczną inteligencję, aby zapewnić wiarygodne recenzje produktów
6. Lubimyczytać
7. Najpopularniejsze social media w Polsce to nadal Facebook, YouTube i Instagram. Gdzie jest TikTok?
8. Digital 2023: Global Overview Report — DataReportal
9. Najpopularniejsze media społecznościowe 2023/2024 – ranking
10. VIDEO UNBOXING – Rozpakowywanie Produktu | Produkcja Video