Logistyka miejska w e-commerce nabiera coraz większego znaczenia w związku z dynamicznym rozwojem branży. Firmy szukają sposobów na szybsze i bardziej ekologiczne rozwiązania logistyczne. Jak branża e-commerce może sprostać tym wyzwaniom?
Zielona logistyka miejska w e-commerce — technologia dla transportu
Sztuczna inteligencja i systemy zarządzania transportem (TMS), rewolucjonizują logistykę miejską. Pozwalają one na optymalizację tras, zmniejszenie czasu dostaw oraz redukcję emisji spalin. Dzięki temu firmy mogą nie tylko szybciej dostarczać produkty, ale też robić to w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.
- Sztuczna inteligencja umożliwia przewidywanie trendów zakupowych, optymalizując zapasy i minimalizując potrzebę szybkich dostaw.
- Systemy TMS wykorzystują AI do optymalizacji tras w czasie rzeczywistym, zmniejszając czas dostaw i emisję spalin.
- Integracja sztucznej inteligencji z TMS i WMS tworzy automatyczne środowisko logistyczne, zwiększając efektywność operacyjną.
- Elektryczne i autonomiczne pojazdy dostawcze redukują ślad węglowy, zarządzane przez zaawansowane systemy TMS.
- Firmy z sukcesem wdrażają technologie AI i TMS, osiągając oszczędności kosztów, zmniejszenie emisji i zwiększenie satysfakcji klientów.
- Rozwój IoT i dalsza elektryfikacja pojazdów dostawczych zwiastują przyszłe innowacje w zielonej logistyce miejskiej.
Ekologiczne dostawy miejskie – graj w zielone
Ekologiczne metody dostaw, takie jak elektryczne pojazdy dostawcze, rowery cargo, czy systemy lockerów, zmniejszają negatywny wpływ transportu miejskiego na środowisko. Innowacyjne projekty wdrażane przez firmy i miasta na całym świecie pokazują, że szybkie a równocześnie ekologiczne dostarczanie przesyłek jest możliwe i opłacalne.
Ekologiczne metody dostaw — przykłady z całego świata
- Amazon uruchomił pilotażowy program w Londynie, wykorzystując czterokołowe elektryczne rowery cargo oraz pieszych kurierów do dostaw. Ma to na celu zastąpienie tysięcy dostaw furgonetkami i przyczynienie się do zmniejszenia emisji w gęsto zabudowanych obszarach miejskich. Amazon zapowiedział również plany rozwinięcia tych inicjatyw na większą skalę, dążąc do realizacji misji Shipment Zero – dostarczania 50% przesyłek Amazona z zerową emisją netto CO2 do 2030 roku.
- FedEx Express UK rozszerza swoją flotę londyńskich elektrycznych rowerów cargo, dodając osiem nowych czterokołowych rowerów cargo do istniejącej floty. Celem inicjatywy jest zmniejszenie emisji CO2 i poprawa efektywności dostaw w zatłoczonych miejskich obszarach. Dodanie rowerów cargo jest równoważne zastąpieniu sześciu furgonetek na olej napędowy. W efekcie pozwoli to uniknąć emisji około 22 000 kg CO2 rocznie.
- IKEA wykorzystuje trójkołowe elektryczne rowery cargo z panelami słonecznymi do dostaw domowych. Testowane w sklepie IKEA w Delfcie w Holandii, rowery te mogą pomieścić około 90% asortymentu produktów IKEA i emitują o 98% mniej CO2 niż nowoczesne furgonetki na olej napędowy. Sukces pilotażowego programu skłonił firmę do użycia tych rowerów do dostaw domowych na całym świecie.
Sprawna zielona logistyka miejska w e-commerce — wyzwania i bariery
Mimo wielu zalet ekologiczna logistyka miejska napotyka na wyzwania, takie jak ograniczona infrastruktura dla pojazdów elektrycznych czy wysokie koszty wdrożenia zielonych rozwiązań. Ważne jest, aby firmy i miasta współpracowały w celu pokonania tych barier i stworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości.
Jak pokonać wyzwania i bariery zielonej logistyki? Krótki poradnik dla Twojej firmy
- Zoptymalizuj lokalizację magazynów. Przybliżenie magazynów do głównych centrów konsumentów możesz znacząco zredukować odległości dostaw i związane z nimi emisje CO2.
- Wykorzystuj energię odnawialną. Instalacja paneli słonecznych na dachach magazynów lub przejście na energię z odnawialnych źródeł możesz zmniejszyć ślad węglowy Twojej firmy.
- Implementuj technologię wysokiej efektywności energetycznej. Wykorzystanie oświetlenia LED i energooszczędnych urządzeń może znacząco obniżyć zużycie energii.
- Stosuj ekologiczne materiały opakowaniowe. Wybierając materiały, które nadają się do recyklingu, są biodegradowalne lub pochodzące z recyklingu, możesz zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
- Korzystaj z elektrycznych pojazdów i rowerów. Aktualizacja floty do modeli elektrycznych lub niskoemisyjnych, a także wykorzystanie rowerów do dostaw w obszarach miejskich, może znacząco zmniejszyć emisję CO2.
- Inwestuj w technologię. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do planowania najbardziej efektywnych tras oraz systemów ASRS (automatyzowanych systemów magazynowania i pobierania) może zredukować zużycie przestrzeni magazynowej i związane z nią emisje.
- Zmniejsz odległość dostaw. Tworzenie mikro-hubów w centrach miejskich do przechowywania zapasów może zmniejszyć odległości dostaw i związane z tym emisje.
- Wspieraj inicjatywy recyklingowe. Umożliwianie klientom zwrotu używanych produktów do recyklingu lub naprawy może zmniejszyć obłożenie wysypisk i promować bardziej zrównoważone zachowania konsumenckie.
- Zachęcaj klientów do wybierania ekologicznych opcji dostawy. Promowanie ekologicznych opcji dostawy przy pomocy mediów społecznościowych może przyciągnąć klientów świadomych ekologicznie i zmniejszyć emisje związane z dostawami.
Przyszłość zielonej logistyki miejskiej w e-commerce
Prognozy wskazują na dalszy rozwój ekologicznych rozwiązań dostawczych, w tym na automatyzację dostaw za pomocą dronów i pojazdów autonomicznych. Takie innowacje mogą zrewolucjonizować branżę e-commerce, czyniąc ją jeszcze szybszą i bardziej ekologiczną.
Rozwiązania, które kształtują przyszłość
- Badania przeprowadzone w Japonii wskazują, że roboty dostawcze mogą znacznie obniżyć emisje CO2 i koszty. Są w stanie również poradzić sobie z takimi wyzwaniami, jak np. niedobór siły roboczej.
- Pojazdy elektryczne i wodorowe mają potencjał do znacznego obniżenia emisji CO2. Skrytki na paczki i roboty dostawcze mogą również pomóc obniżyć koszty dostaw.
- Wdrażanie IoT, Big Data, analityki predykcyjnej i cloud computingu może zwiększyć efektywność i zmniejszyć zużycie energii. A także może przynosić duże zyski dzięki lepszemu zarządzaniu flotą.
- Firmy logistyczne dążą do zeroemisyjnej mobilności do 2050 roku, wykorzystując takie rozwiązania dostaw jak rowery cargo, elektryczne vany i MPEV (wielofunkcyjne pojazdy elektryczne).
Sukcesy w ekologicznej logistyce miejskiej
Przykłady firm, które osiągnęły sukces, implementując zielone strategie logistyczne, mogą być inspiracją dla innych przedsiębiorstw. Pokazują one, że połączenie innowacyjnych technologii z ekologicznymi metodami dostaw może przynieść korzyści operacyjne i finansowe.
Kluczowe strategie, ciekawe inspiracje
- Miasta są zachęcane do pełnej integracji transportu towarowego ze zrównoważonymi planami mobilności miejskiej (SUMP) poprzez opracowanie dedykowanych planów logistyki miejskiej (SULP), opracowywanych we współpracy z podmiotami prywatnymi. Zaangażowanie publicznych i prywatnych interesariuszy jest kluczowe dla optymalizacji logistyki i dostaw ostatniej mili pod względem ekonomicznym, społecznym i środowiskowym.
- ICLEI proponuje podejście „Unikaj-Przesuń-Popraw-Zintegruj” jako sposób na zarządzanie i planowanie zielonej logistyki miejskiej. Wymaga to między innymi promowania lokalnej produkcji i konsumpcji, implementacji mieszanych polityk zagospodarowania przestrzennego. A także maksymalizowania wykorzystania kolei, wody, rowerów i dostaw pieszych tam, gdzie to możliwe, oraz zwiększania efektywności energetycznej pojazdów i paliw.
- DHL zobowiązał się do redukcji wszystkich emisji związanych z logistyką do zera netto do roku 2050. Firma oferuje klientom szereg rozwiązań GoGreen, w tym wysyłkę neutralną dla klimatu. W ofercie znajdziemy również programy insettingu i pojazdy elektryczne, które mają pomóc klientom zmniejszyć środowiskowy wpływ ich logistyki.
Jak Twoja firma może przyczynić się do budowania ekologicznej przyszłości?
Wykorzystując zrównoważone praktyki logistyczne, możesz nie tylko poprawić efektywność i obniżyć koszty, ale także zbudować pozytywny wizerunek marki. Przyciągając świadomych ekologicznie konsumentów, przyczynisz się do budowy lepszej przyszłości dla nas wszystkich.
Zielona logistyka miejska otwiera nowe możliwości dla branży, jednocześnie promując zrównoważony rozwój. Dzięki innowacyjnym technologiom i rozwiązaniom dostarczanie produktów w sposób szybki i ekologiczny staje się coraz popularniejszą strategią, która kształtuje przyszłość zakupów online. Zaobserwuj nasz portal, aby nie ominęły Cię aktualne trendy i branżowe inspiracje.
Źródła
- Amazon swapping cargo vans for cargo e-bikes in new delivery pilot (electrek.co)
- Amazon launches first fleet of e-cargo bikes in the UK (aboutamazon.co.uk)
- FedEx Express UK Grows Its London Fleet Of E-Cargo Delivery Bikes – CleanTechnica
- Zero Emission Mobility: The Sustainable Future of Urban Logistics – Saur Energy International
- Transformational Trends in Urban Logistics (Goods) : Social Innovation : Hitachi (social-innovation.hitachi)
- Are droids the future of last-mile deliveries? Lessons from Japan | McKinsey
- Zero-emission urban freight logistics and last-mile delivery – European Commission (europa.eu)
- CityTalk | Framing sustainable urban logistics in cities (iclei.org)
- Embracing Green Logistics: A Sustainable Approach for Business Success | Discover DHL