Bez spedycji, transportu oraz logistyki nie da się mówić o globalnej gospodarce. Ten kluczowy dla ogólnoświatowego handlu sektor jest jednak narażony na liczne zagrożenia związane z wahaniami rynkowymi. Czy Twoja firma jest odpowiednio przygotowana, by stawić czoła tym licznym wyzwaniom? Dowiedz się, jak interpretować kluczowe zmienne i prowadzić skuteczne zarządzanie ryzykiem finansowym w TSL!
Identyfikacja wyzwań finansowych stojących przed firmą TSL
Sprawność operacyjna jakiegokolwiek przedsiębiorstwa związanego z branżą logistyczną zawsze związana będzie z odpowiednio przeprowadzonym badaniem wstępnym. To właśnie rozpoznanie zagrożeń i ocena ryzyk związanych z zarządzaniem ryzykiem finansowym w TSL jest kluczem do sukcesu! Krótko mówiąc – nie ma spijania śmietanki, jeśli nie ma dostatecznie dobrze przygotowanego rozpoznania zagrożeń, w tym niebezpieczeństw bezpośrednio wpływających na płynność finansową.
Podejdź do tego z głową – określaj ryzyko finansowe w branży TSL!
Jeśli szukasz konkretnego planu działania, dobrze trafiłeś! Przedstawiamy uniwersalną strategię identyfikacji ryzyka finansowego dla firm TSL!
Przygotuj analizę kosztów operacyjnych
Dzięki nim poznasz najistotniejsze koszty wpływające na rentowność Twojego biznesu. Włącz w tę analizę koszty takie jak:
- paliwo,
- utrzymanie floty,
- wypłaty pracownicze.
Wykonaj badanie płynności finansowej
Weź pod uwagę wskaźniki płynności finansowej, a także zweryfikuj terminowość różnego typu płatności.
Zbadaj stan innowacyjności swojej firmy
Analiza powinna objąć koszty wewnętrzne (np. ROI), a także takie działania jak monitoring nowych technologii.
Dokonaj oceny ryzyka walutowego
Sprawdź, jak wahania kursów wpływają na Twoje wyniki finansowe. Jak to zrobić? Wykonaj:
- bieżącą analizę transakcji walutowych,
- ocenę stopnia bycia narażonym na ryzyko walutowe,
- przegląd wdrożonych strategii hedgingowych (takich, które w dużej mierze zabezpieczą Cię przed ryzykiem finansowym i stratą).
Rozeznaj się, jak mają się inni
Określ rentowność branży za pomocą badania marż zysków netto w kontekście innych obszarów gospodarki. Pamiętaj o identyfikacji trendów!
Przyjrzyj się regulacjom prawnym
Szczególnie ważne mogą się okazać te dotyczące podatków i środowiska.
Nie zapomnij o analizie kosztów finansowania
Skup się na przeglądzie kosztów kredytów oraz leasingów. Pomocne może się okazać również przejrzenie danych dotyczących zmienności stóp procentowych.
Zarządzanie ryzykiem finansowym w TSL – jak to robić?
Wahania rynkowe mogą silnie oddziaływać na stan firm z sektora spedycji, logistyki i transportu. Jednego dnia zbijasz kokosy, drugiego ciężko się podnieść po wielkim krachu. Aby zminimalizować ciosy związane z wahaniami pieniężnymi, musisz poznać kilka kluczowych obszarów przeciwdziałania…
Zdywersyfikuj portfele rynkowe i konsumenckie
Do największych zagrożeń dla branży TSL należy nadmierna zależność od pojedynczych rynków oraz klientów. Tego typu ograniczona forma działalności staje się szczególnie niebezpieczna, gdy:
- obszar geograficzny (rynek) cechuje się skrajną dynamiką gospodarczą prowadzącą do recesji,
- jednostka lub podmiot w wyniku perturbacji redukuje zamówienia.
Jeśli chcesz uniknąć tego typu problemów, powinieneś zdywersyfikować swój portfel firmowy. Różnicuj swoje rynki i klientów – to będzie Twoja poduszka bezpieczeństwa przed niespodziewanymi zmianami. Dzięki tej właśnie „poduszce”:
- mniejsze stanie się ryzyko utraty przychodów z dnia na dzień,
- możesz liczyć na szansę uzyskania lepszej stabilności przepływów kapitału,
- wpłyniesz na maksymalnie skuteczne wdrażanie obiecujących trendów rynkowych w skali globalnej.
Wdróż ochronę przed ryzykiem walutowym
Wahania kursów walut jednoznacznie wpływają na opłacalność transakcji. Może to prowadzić do sytuacji, w której zysk pochodzący z operacji międzynarodowych okazuje się finalnie stratą.
Najwięksi gracze na rynku funkcjonują na rynkach międzynarodowych. W kontekście zarządzania ryzykiem finansowym ważny okazuje się tutaj hedging. W jego obrębie dostępne są narzędzia przydatne dla branży TSL takie jak:
- opcje walutowe i kontrakty forwardowe – instrumenty dające przedsiębiorstwu prawo sprzedaży bądź zakupu waluty po cenie z przeszłości.
- swapy walutowe – rodzaj umów, dzięki którym firma może wymienić walutę na inną po ustalonym kursie oraz na określony czas.
Monitoruj i optymalizuj koszty operacyjne
Charakterystyczne dla branży logistycznej niskie marże stają się języczkiem u wagi, gdy mówimy o zarządzaniu kosztami operacyjnymi. Do tego rodzaju kosztów zaliczysz wszelkie wydatki, jakie ponosi Twoja firma, aby funkcjonować. Mogą to być koszty paliwa, cena serwisowania floty, a także utrzymanie niezbędnej infrastruktury.
Cena paliwa może Cię zaskoczyć. Na szczęście dzięki odpowiednim narzędziom możesz uniknąć skoków cenowych! Do popularnych narzędzi do zarządzania ryzykiem zaliczysz np. kontrakty futures. Polegają one na tym, że firma może kupić określoną ilość paliwa po ustalonej w przeszłości cenie.
Inwestuj w nowe technologie
Inwestycja w technologie (takie jak zarządzanie flotą) to nie tylko modny trend. To też lepsza efektywność i realne oszczędności!
Szczególne znaczenie w tym kontekście zyskują systemy do zarządzania flotą. Pomagają one zarówno monitorować zużycie paliwa, jak również optymalizować trasy przejazdów. Dzięki narzędziom telemetrycznym możliwe staje się ponadto zbieranie informacji o wydajności pojazdu czy zachowaniu kierowcy. Tego typu bazy danych są nieocenionym źródłem wiedzy dla projektantów przyszłych rozwiązań logistycznych.
Optymalizacja procesów logistycznych za pomocą nowych technologii
Obejmuje ona wszelkie działania zmierzające do bardziej ekologicznego funkcjonowania. Firmy logistyczne mogą implementować szereg działań z myślą o naturze. Do rozwiązań tego typu można zaliczyć inicjatywy popularnych przewoźników:
- SPX – proponuje konsolidację ładunków, wykorzystanie lokalnych oddziałów logistycznych, minimalizowanie pustych przebiegów,
- DHL – stawia na optymalizację tras kurierskich, automatyzację sorterów przesyłek,
- FedEx – skłania się ku wprowadzeniu mobilnych centrów dowodzenia, inter modalnemu wykorzystaniu transportu kolejowego.
Czytaj więcej…
- Zrównoważone prkatyki w e-commerce – E-commercetimes.pl
- Wpływ zielonej logistyki na wizerunek marki w e-commerce – E-commercetimes.pl
Rozsądnie zarządzaj płynnością finansową oraz ryzkiem
Pułapką w zarządzaniu ryzykiem finansowym w branży TSL są odległe terminy płatności klientów, podczas gdy zobowiązania wobec dostawców wymagają regulacji na bieżąco. Bez płatności w odpowiednim momencie mogą spotkać Cię poważne problemy z regulacją własnych zobowiązań. Prowadzi to wprost do utraty stabilności finansowej biznesu oraz utraty zaufania w oczach kontrahentów.
Jak zminimalizować ryzyko kredytowe?
Nie zawieraj umów z klientami posiadającymi problemy z regulacją swoich zobowiązań! Aby ograniczyć ryzyko wejścia we współpracę z niewiarygodnym kontrahentem:
- wykonuj analizy historii płatniczej klientów,
- wprowadź limity kredytowe, czyli ustal maksymalne kwoty, na jakie klient może stworzyć bezpieczne dla Ciebie zobowiązanie.
Czy polisy ubezpieczeniowe mają sens w zarządzaniu ryzykiem finansowym w TSL?
Dla jednych są must-have, dla drugich wręcz przeciwnie. Jedno jest jednak pewne: branża TSL jest ponadprzeciętnie obciążona ryzykiem nieprzewidzianych zdarzeń. Gdy transport towarów odbywa się każdego dnia na duże odległości, wiele rzeczy może pójść nie po Twojej myśli. Wypadki, kradzieże, uszkodzenia towarów… Rozwiązaniem ułatwiającym poradzenie sobie ze stratami mogą być polisy ubezpieczeniowe.
Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów polis ubezpieczeniowych. Wybór odpowiednio dopasowanej polisy do specyfiki firmy może być zatem trudny. Na początek powinieneś wiedzieć, że istnieją:
- ubezpieczenia od przerw w działalności – chronią biznes przed utratą przychodów spowodowanych losowymi przerwami operacyjnymi,
- ubezpieczenia od szkód powstałych w transporcie,
- ubezpieczenia dla floty pojazdów.
Bądź gotowy na wahania rynkowe!
Rynek TSL jest trochę jak gra w ruletkę, w której zasady powstają na bieżąco. Masz dziś jednak szczęście – dzięki odpowiedniemu zarządzaniem ryzykiem finansowym Twoja firma nie tylko przetrwa, ale też wygra! Zarządzanie ryzykiem finansowym w okazuje się złożonym procesem wymagającym elastycznego podejścia oraz roztropnego zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa. Jeśli odpowiednio przygotujesz się na dynamicznie zmieniające się warunki, ograniczysz ewentualne starty, a także utrzymasz przewagę konkurencyjną. Temat Cię zainteresował? Śledź nasz portal, by wiedzieć więcej o procesach logistycznych w branży TSL!
Źródła
2.GoGreen – DHL eCommerce – Polska
3.Nasze działania dla zrównoważonego rozwoju | FedEx
4.Baza wiedzy – Co oznacza pojęcie „hedging”? – GiełdaToProste
5.System do zarządzania flotą wspierający pracę fleet managera PORADNIK
6.Rodzaje ubezpieczeń w transporcie drogowym. Czy OCP zabezpiecza Twój interes?7.Jak wybrać ubezpieczenie transportowe do swojej firmy? – TSL biznes