Koncepcja ESG (z ang. Environmental, Social, Governance) nie jest niczym nowym, jednak jej popularność w ostatnich latach wzrosła. Być może już co nieco o niej słyszałeś: że odnosi się do trzech kluczowych obszarów uwzględnianych przy ocenie firm pod kątem wpływu na otoczenie; że pełni ważną rolę w zarządzaniu ryzykiem i szansą; że w dobie rosnącej świadomości społecznej i ekologicznej ESG okazuje się bardzo ważnym kryterium decyzyjnym dla klientów czy inwestorów. Jak ESG wpływa na decyzje strategiczne w branży TSL?
Branża TSL powinna uwzględniać wszystkie aspekty ESG
ESG to szansa, aby zaimplementować w swojej firmie logistycznej szeroki wachlarz użytecznych rozwiązań. Rozwiązań dobrych zarówno dla ludzi, jak i natury. Koncepcja rozwoju w duchu ESG opiera się na trzech równoprawnych filarach w postaci:
- aspektu środowiskowego,
- aspektu społecznego
- aspektu zarządczego.
Współistnienie tych obszarów pozwala dopiero maksymalnie efektywną firmę TSL.
Środowiskowy aspekt ESG
Jako branże mocno zależne od zewnętrznych czynników (w szczególności od surowców energetycznych) transport i logistyka są kluczowymi obszarami wdrażania strategii ESG. Co więcej, wybory sektora logistycznego mają daleko idące skutki nie tylko dla środowiska, ale także społeczeństwa…
W kontekście ESG w branży TSL ważne są przede wszystkim:
- emisja CO2,
- szeroko rozumiany zrównoważony rozwój.
Jak wiesz, transport jest ściśle związany ze znaczną ilością powstawania gazów cieplarnianych. To właśnie on ma odpowiadać za 24% ogólnoświatowej emisji CO2, zaś po doliczeniu budowy oraz utrzymania infrastruktury oraz wytworzeniu pojazdów, okazuje się, że jest to już aż 1/3 ogólnej emisji. Tendencja mówi jasno: według Europejskiej Agencji Środowiska w latach od 1990 do 2019 emisje gazów wzrosły o 33,5%. Choć Unia Europejska wdraża powoli inicjatywy zmierzające do dekarbonizacji, nie wszyscy idą jej śladem.
Twoi klienci oczekują zmian
Konsumenci chcą redukcji śladu węglowego, wspierania inicjatyw proekologicznych oraz myślenia przyszłościowego. Jest to jak najbardziej wykonalne przy jednoczesnym zachowaniu efektywności operacyjnej. W praktyce oznacza to, że powinieneś wprowadzić w przedsiębiorstwie korzystne dla natury praktyki związane na przykład z transportem:
- optymalizację tras przewozowych,
- inwestycje w nowoczesne, bardziej ekologiczne pojazdy,
- inwestycje w zaawansowane systemy zarządzania łańcuchem dostaw.
Zmiany możesz wprowadzić sam lub nawiązać współpracę z ekopozytywnym partnerem logistycznym. Na polskim rynku funkcjonuje wielu przewoźników starających się prowadzić działalność lepszą dla natury. Wśród nich znajdują się m.in.:
- DHL – dąży na przykład do obniżenia lokalnego zanieczyszczenia powietrza dzięki użytkowaniu w 70% ekologicznych środków transportu; dzięki wprowadzeniu punktów DHL POP i automatów DHL BOX możliwe stało się ograniczenie kilometrów pokonywanych przez kurierów, a co za tym idzie i emisji CO2 o ponad 60%,
- FedEx – wdrożenie narzędzia FedEx® Sustainability Insights pozwalającego na raportowanie poziomu emisji; finansowanie badań związanych z poszukiwaniami sposobów na przechowywanie oraz neutralizowanie nadmiaru CO2,
- SP Express – aktywnie działa na rzecz kompensacji klimatycznej; unowocześnia swoją flotę transportową, by dojść do zerowej emisyjności w przyszłości; wspiera konsolidację ładunków oraz racjonalne zarządzanie trasami przejazdów.
Czytaj więcej…
- Zielona logistyka miejska w e-commerce: jak dostarczać szybciej i bardziej ekologicznie? – E-commercetimes.pl
- Czy nadchodzi wodorowa rewolucja e-commerce? – E-commercetimes.pl
- Dobra zmiana w e-commerce to EKO zmiana! – E-commercetimes.pl
ESG wpływa na pracowników oraz społeczności lokalne
Sektor logistyczny zatrudnia miliony pracowników na całym świecie. Są to kierowcy ciężarówek, pracownicy magazynów, a także wyspecjalizowane kadry analityków. W kontekście ESG najważniejsze są kwestie związane z bezpieczeństwem oraz warunkami pracy, czyli czynniki oceny odpowiedzialności społecznej firm.
Ryzyko związane z pracą w sektorze TSL
Zatrudnieni w sektorze TSL są narażeni przede wszystkim na wypadki drogowe. Kierowcy bywają przeciążeni pracą, nie radzą sobie z długimi godzinami spędzonymi za kółkiem. Aby spełnić standardy ESG, przedsiębiorstwa powinny:
- inwestować w modernizację swojej floty (np. zakup ciężarówek z bardziej zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa),
- zapewniać szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy,
- troszczyć się o przestrzeganie norm czasu pracy.
Odpowiedzialność wobec najbliższego otoczenia
Odpowiedzialność społeczna dotyczy relacji utrzymywanych ze społecznościami lokalnymi. Zdarza się, że powstanie dużego centrum logistycznego wiąże się z obawami na temat nadmiernego ruchu ciężarówek w sąsiedztwie czy zanieczyszczenia powietrza. Strategia ESG powinna dążyć do minimalizacji negatywnego wpływu na lokalność poprzez konkretne działania. Mogą to być na przykład inwestycje w nowe miejsca pracy czy wsparcie akcji charytatywnych.
Czynnik zarządczy okazuje się najmniej ważny?
Aspekt zarządczy skupia się w przypadku ESG przede wszystkim na etyce prowadzenia biznesu oraz transparentności działań. Przyjrzyjmy się tym kwestiom bliżej…
Czysty jak łza, bogaty jak Krezus
Bez przejrzystości trudno mówić o sukcesie wizerunkowym i rynkowym. Chodzi tutaj o otwartą komunikację z interesantami na temat wpływu biznesu na środowisko, a także o sposoby zarządzania tym wpływem. Aby osiągnąć transparentność, powinieneś:
- publikować raporty niefinansowe (dotyczące m.in. polityki zatrudnienia lub zużycia energii elektrycznej),
- dążyć do uzyskania certyfikatów lub innych niezależnych weryfikacji zewnętrznych audytorów.
Wszystkie twarze etyki
Wieloaspektowość etyki stanowi integralną część ESG. Szczególne znaczenie zyskuje natomiast w kontekście globalnych łańcuchów dostaw. Decydując się na współpracę z firmą, która nie zwraca uwagi na przestrzeganie praw pracowniczych czy ochronę środowiska, nadwyrężasz wizerunek również swojego biznesu. Jeśli chcesz działać etycznie, pomyśl o wdrożeniu odpowiednich mechanizmach monitorowania, a także audytu swoich dostawców.
ESG wpływa na decyzje strategiczne – może zdziałać cuda również w Twojej firmie!
W ostatnich latach ESG zyskało wyjątkowe znaczenie w kontekście zawierania nowych współprac, a także pielęgnowania tych już istniejących. Zarówno inwestorzy indywidualni, jak i instytucjonalni coraz chętniej kierują środki do przedsiębiorstw, które generują nie tylko zyski finansowe. Równie istotne okazują zyski ekologiczne i społeczne. Firmy logistyczne umiejące zaadaptować się do rozwiązań ESG będą miały większą szansę na globalny rozwój w długodystansowej perspektywie.
Chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat czynników silnie oddziałujących na branżę TSL? Nie zapomnij zaobserwować naszego portalu!
Źródła
1.Transport and environment report 2021
2.Licz się z emisjami CO2 – Flota
3.Globalny transport jest trudny do dekarbonizacji. Emisje CO2 jeszcze wzrosną – Forsal.pl
4.GoGreen – DHL eCommerce – Polska
5.Zrównoważony rozwój i neutralność węglowa | FedEx